springe direkt zum inhalt


energyAWARD 2010 dla OSKAR-MAX-SOL²

Po raz drugi w historii RENEXPO® wraz z poświęconym energiom odnawialnym magazynem “joule” ogłosiło zwycięzcę energy-award.

Wiadomość prasowa >>> kliknij tutaj

Nagroda przyznawana jest osobom, które szczególnie mocno angażują się w branży energii odnawialnych i efektywności energetycznej podczas nowych inwestycji i modernizacji.

Wybierane są osoby z branży energii drzewnej, pomp ciepła, energooszczędnego budownictwa i renowacji, technologii solarnych oraz elektrociepłowni do 200 kW.

Zacne jury złożone z przedstawicieli polityki, stowarzyszeń, mediów i gospodarki oceniło nadesłane zgłoszenia kierując się takimi kryteriami jak innowacyjność, zaangażowanie, zdolności komunikacyjne, zasięg oddziaływania oraz nienaganny charakter.

Uroczyste przyznanie wyróżnień zwycięzcom odbyło się 7 października w Złotej Sali augsburskiego ratusza.

Wśród zwycięzców w kategorii pomp ciepła znalazł się
pan Alfons Kruck
(kierownik działu badań rozwoju w ratiotherm), który został wyróżniony

za naszą
hybrydową pompę ciepła OSKAR-MAX-SOL²

.

Wysoce efektywna połączona z SOLARAMI
pompa ciepła

W nowej jednostce parownika źródło energii w postaci kolektorów słonecznych oraz powietrza zewnętrznego wraz z obiegiem zimna pompy ciepła zostają połączone bezpośrednio.

Przez parownik przepływa obieg solanki kolektorów słonecznych, chłodziwo i powietrze. Istnieje możliwość podłączenia kolejnych obiegów, np. ciepła odlotowego.

Ciągłość odparowywania chłodziwa w obiegu pompy ciepła zostaje zapewniona przez jednostkę sterującą, która w zależności od ilości energii dostarczanej przez kolektory słoneczne steruje za pomocą wentylatora o zmiennej prędkości obrotowej doprowadzaniem powietrza zewnętrznego do parownika. Jeżeli ilość energii dostarczana przez kolektory słoneczne jest wystarczająca do całkowitego odparowania chłodziwa, jednostka wentylatora pozostaje wyłączona a odparowanie następuje wyłącznie przy użyciu kolektorów.

Wraz ze spadkiem wydajności kolektorów słonecznych, w zależności od ciśnienia w obiegu zimna, zwiększa się strumień powietrza dostarczany do parownika. Dzięki temu chłodziwo w pompie ciepła odparowuje zawsze w wystarczającej ilości zapewniając niezakłócony odpływ w obiegu zimna.

Ponieważ temperatury w parowniku, w zależności od punktu roboczego obiegu zimna , zawierają się w zakresie pomiędzy +20 °C i –20 °C, instalacja kolektorów słonecznych również przy takich temperaturach jest w stanie dostarczać energię. W przypadku standardowej instalacji solarnej jest to możliwe dopiero powyżej 40 °C.

Politechnika w Ingolstadt uczestniczyła w pomiarach instalacji. Okazało się, że rozproszone promieniowanie słoneczne padające na kolektor jest wystarczające do uzyskania wymaganych temperatur do pracy nowej jednostki parownika pompy ciepła.

Doprowadzany strumień powietrza może zostać podgrzany wstępnie również przez instalację solarną, co również w przypadku niskiej wydajności instalacji solarnej pozwala podwyższyć temperaturę parownika.

Ma to wpływ na współczynnik wydajności i tym samym zużycie energii elektrycznej.

Dzięki nowej hybrydowej pompa ciepła można uzyskać wyraźnie wyższy współczynnik wydajności, ponieważ temperaturę na parowniku podwyższa instalacja solarna. Ponadto wydajność instalacji kolektorów słonecznych ulega niemalże podwojeniu.

Aktualne moce:

9 kW - 13 kW - 18 kW